Idea 27. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura | Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Idea 27. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura

Międzynarodowy Festiwal "Nova Muzyka i Architektura" jest jednym z najistotniejszych i najciekawszych punktów na letniej, kulturalnej mapie zarówno Torunia, jak i całego województwa kujawsko-pomorskiego. Główną jego ideą jest prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych i nowoczesnych wnętrzach architektury toruńskiej.
W tym roku, z 18 wydarzeniami (22.06 – 03.09.2023), gościć będziemy w Dworze Artusa, Ratuszu Staromiejskim, kościele św. Szczepana, amfiteatrze teatru Baj Pomorski, na ruinach Zamku Krzyżackiego, pod pomnikiem Kopernika oraz w CKK Jordanki. Zaproszeni wykonawcy to muzycy najwyższej klasy, a także muzycy młodego pokolenia, laureaci konkursów muzycznych. W trakcie festiwalu odbędą się koncerty symfoniczne, kameralne, rozrywkowe oraz koncerty z prelekcją. Na nasze zaproszenie przyjadą artyści z Ukrainy, Korei Południowej i Litwy.

Program festiwalu obejmuje sześć koncertów z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, prezentującej zarówno wielkie przeboje muzyki klasycznej (dzieła m.in. J.S. Bacha, W.A. Mozarta, R. Straussa, E. Griega), jak i rozrywkowej (muzyka filmowa wprost z kinowych hitów Hollywood autorstwa m.in. H. Zimmera oraz W. Kilara, kompozycje K. Jenkinsa). Dzieła muzyki kameralnej zaprezentują natomiast Gosia i Kuba Marciniak, Hanna Herasymova-Liakhovych, Bartłomiej Fraś, Julianna Vinci oraz Grzegorz Niemczuk. Jednym z gości tegorocznej edycji jest także Dabyeot Youth Winds Orchestra wprost z Korei Południowej. W trakcie festiwalu usłyszymy również największe hity legendarnego zespołu The Beatles w aranżacji Kamila Pawłowskiego na fortepian takie jak Hey Jude, Penny Lane, Strawberry Fields Forever, Imagine i więcej. W ramach wydarzenia odbędzie się także specjalny panel online (nazwa) prowadzony przez Patrycję Gulak-Lipkę.